education
  • education

    Thinking Dreams Into Reality

    We provide opportunities to each and every child to get involved in many cultural activities at JWC. The students have lots of fun learning new things and making new friends along the way.

  • education

    Working Hand-In-Hand

    We understand your worry about the well being of your child and your keenness to know what's happening at ths school. So we, through our website, SMSs and many other means, let you keep an eye on your child all the time.

  • education

    Teaching With Technology

    We feel proud to have been associated with the best digital classroom solution provider in the industry. The motive is to help students understand the most complex of concepts in the simplest of ways through visual stimulations.

  • education

    Best Infrastructure In The City

    We boast of having a stupendous infrastructure apart from a beautiful garden and a well equipped sports complex in a lush green environment covering over 3.5 acres of land.

.s

INTER- NATIONAL ACHIEVEMENTS

  1. 1. TANMAY (Class IV) bagged III position in Roller Skating Championship held at Hong Kong.
  2. 2. TANMAY (Class IV) brought laurels to school by bagging 1 Gold, 1 Silver and 1 Bronze Medal in three different events in Roller Skating Championship held at Dhaka.
  3. 3. MANISH (Class VIII) won 2 Gold Medals and 1 Trophy in Roller skating Championship held at Dhaka.


NATIONAL ACHIEVEMENTS

  1. 1. TANMAY RATHEE (Class VII) won 2 Golds, 1 Silver in different events (500mt, 1000mt, 2000mt Rink Race) in CBSE National Roller-Skating Championship held at Sonipat.
  2. 2. KOMAL BHARDWAJ (Class VII) bagged 1 Gold & 2 Silver Medals in Double Touch Relay, Jogging 30 - sec and Double, Double Touch in Freestyle in National Jump Rope Championship of Girls (U-16) held at M.D.U. Rohtak from 27 August 2012 to 29 August 2012.
  3. 3. TAMANY RATHEE (Class VII) won 2 Golds & 1 Silver Inline Boys (U-12) on 2nd to 6th Feb 2013 in National Roller Skating Championship.
  4. 4. MANDEEP SINGH won 1 Silver Medal in CBSE National Taekwondo Championship held at Sonipat from 22 November 2014 to 26 November 2014.
  5. 5. SUMIT HOODA won 1 Bronze Medal in CBSE National Taekwondo Championship held at Sonipat from 22 November 2014 to 26 November 2014.
  6. 6. RAHUL GULIA won 1 Bronze Medal in CBSE National Taekwondo Championship held at Sonipat from 22 November 2014 to 26 November 2014
  7. 7. RAHUL won 1 Bronze Medal in CBSE National Taekwondo Championship held at Sonipat from 22 November 2014 to 26 November 2014.
  8. 8. SITENDER (Class X) participated and won 1st position in National Level Roller Skating Championship (U-19). He also secured 4th position in Skating Championship conducted by CBSE at Chandigarh.
  9. 9. SHIVAM bagged Bronze Medal in 10th National Junior Roll Ball Championship held at Kerala in August, 2016.
  10. 10. TANMAY bagged 1 Bronze Medal in 10th National Junior Roll Ball Championship held at Kerala in August 2016.
  11. 11. MANISH (Class VII) bagged 2 Silver Medals in National Level Skating Championship held at Mussoorie.
  12. 12. SHIVAM (Class IV) got 1 Bronze Medal in National Level Skating Championship held at Mussoorie.
  13. 13. SITENDER (Class X) added another feather in the cap by bagging 1 Gold and 3 Silver in different events in National Level Skating Championship 2009 - 2010 held at Mussoorie.
  14. 14. VISHAL (Class IX) brought laurels to school by winning 2 Gold Medals in different events in National Skating Championship in 2009 - 2010 held at Mussoorie.
  15. 15. TANMAY (Class IV) got 1 Gold & 3 Silver Medals in different events in 2010 National Skating Championship in 2009 - 2010 held at Mussoorie.
  16. 16. TANUJ (Class IV) bagged 2 Silver Medals in 2009 - 2010 in different events in National Skating Championship.
  17. 17. DHRUV (Class IV) won 1 Silver & 1 Bronze in National Skating Championship held at Mussoorie.
  18. 18. SHIVAM (Class IV) won 1 Bronze Medal in National Skating Championship held at Mussoorie.
  19. 19. ARCHIT (Class VII) bagged 2 Silver Medals in different events in 2009-2010 in National Skating Championship held at Mussoorie .
  20. 20. SANDEEP (Class VI) got 1 Silver and RAHUL DANGI (Class VI) got 1 Bronze Medal in National Skating Championship held at Mussoorie.
  21. 21. ANKIT DESWAL won Gold Medal in CBSE National Taekwondo Championship held at Sonipat from 22 Nov 2014 to 26 Nov 2014.
  22. 22. TANMAY (Class XI) won Bronze Medal in 10th National Junior Roll Ball Championship held at Kerala in U - 17 category from12 August 2016 to 14 August 2016.
  23. 23. SHIVAM (Class XI) won Bronze Medal in 10th National Junior Roll Ball Championship held at Kerala in U- 17 category from12 August 2016 to 14 August 2016.
  24. 24. YUVAN NANDAL (Class VII) got 1st position in National Ranking Tennis Championship (U-12) Boys Singles category.
  25. 25. TANISHKA (Class VI) bagged 1 Gold and 1 Silver in Sub Junior National Jump Rope Championship held at Bhopal.
  26. 26. YUVAN NANDAL (Class VII) added glory by winning National Ranking Tennis Championship 2016 in (U - 12) Boys Singles category.
  27. 27. YUVAN NANDAL (Class VII) was the Quarter Finalist and Maindraw in boys (U -12) and (U-14) singles category held at Mumbai by All India Ranking National Series Tennis Tournament - 2016.
  28. 28. SUHANA (Class XI) brought glory to school by qualifying CBSE Group Mathematical Olympiad, 2016 to appear in the Indian National Mathemathical Olympiad conducted by NBHM.

State-Achievements

  1. 1. The following students of our School brought laurels in 47th Haryana State Roller Skating Championship held from 12/10/2012 to 15/10/2012
          a) SITENDER (Class XII) won - 1 Bronze in 300mts Time Trial (Rink- 3) U-19. - 1 Bronze in 500mts Time Trial (Rink - 4) U-19. - 1 Bronze in 1000mts (Rink-5) U-19.
          b) MANISH DAHIYA (Class X) won -1 Bronze in 300mts Time Trial (Rink -3) U-17. - 1 Bronze in 500mts Time Trial (Rink-4) U-17. - 1 Bronze in 5km Road Race (Rink-5) U-17.
          c) TANMAY RATHEE(Class VII) bagged - 1 Gold in 3km Road Race(U-14). -1 Silver (U-14) in500mts(Rink-4). -1 Silver (U-14) in 1000mts (Rink-5).

  2. 2. In State Taekwondo Championship, Gurugram following students showed their talent and won prizes -
          a) AMARJEET (Class X)- Gold Medal
          b) PRAGATI (Class VII) - Gold Medal
          c) RONAK (Class IX) - Gold Medal

District-Achievment

  1. 1). In Handball Tournament (Junior Boys U-14) held from 20.07.2012 to 21.07.2012 our students showed their talent and won prizes -
          a) RONAK (Class IX) won 1st Position.
          b) PARVEEN (Class IX) won 1st Position.
          c) MANJEET (Class IX) won 1st Position.
          d) ABHIMANYU (Class IX) bagged 1st Position.
          e) HIMANSHU (Class IX) bagged 1st Position.
          f) VINEY (Class X) won 1st Position.
          g) SOURABH (Class X) won 1st Position.
          h) YOGESH (Class X) won 1st Position.
          i) ASHISH (Class X) won 1st Position
          j) AMIT (Class X) won 1st Position
          k) SACHIN (Class X) won 1st Position.
          l)RISHIPAL (Class X) won 1st Position.
          m)AMARJEET (Class X) won 1st Position
          n)VISHAL HOODA (Class X) won 1st Position.